GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-04-2022 20:12   Güncelleme : 27-04-2022 20:20

Bakan Koca maaşlarda iyileştirme yapılacak tarihi açıkladı

Aydın'da açıklamalarda bulunan Dr. Fahrettin Koca hekim maaşlarına iyileştirme yapılacak tarihi açıkladı.

Bakan Koca maaşlarda iyileştirme yapılacak tarihi açıkladı

Bir dizi temasta bulunmak üzere Aydın'da bulunan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültesi'nde öğrenciler ile bir araya geldi.

Toplantıda açıklamalarda bulunan ve sorulara cevap veren Dr. Koca, hekim maaşlarında iyileştirme olacak mı sorusuna 15 temmuzdan önce maaşlara kesin olarak iyileştirme yapılacağı cevabını verdi.

Açıklamalardan satır başları:
-Önümüzdeki TUS'larda soruların %90'ından fazlası çekirdek müfredattan sorulacağından dersane ihtiyacı azalacak.
-Temel sorunlar beş başlık altında toplanıyor: Mesleğin saygınlık kaybı, şiddet, malpraktis, ücret başta olmak üzere özlük hakları ve çalışma ortamı kaynaklı olumsuzluklar.
-Malpraktiste tıp târihine geçecek gelişmeler olacak. Kasıtlı davranmadığı müddetçe hekim tazminat ödemeyecek ve malpraktis sorunu kökten çözülecek.
-Sağlıkta şiddet yasası sayılı günler içerisinde değişecek.
-Sağlıkta şiddette tutuklama oranları düşük. Kasten yaralama suçu katalog suç kapsamına alınacağından saldırgana tutuklama olacak. İyi hâl indirimi kalkacak.
-Maaş sorununu arka plana attığımızı düşünenler yanılıyor. Hâlden anlıyorum çünkü yaşadım. Hekimlerin geçim kaygısı duymasına gönlüm râzı değil.
-15 Temmuz öncesinde maaşlarda iyileştirme olacak. 15 Temmuz'da son hâli üzerinden enflasyon zammı alınacak.
-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tüm sorunların çözümünde irâdesini ortaya koymuştur.
-Nöbet sorununun çözümü zamana yayılarak çözülecek. 36 saatlik nöbet insâni olmaktan uzaktır; çok ağır bir yüktür. Çalışma süresini en çok 24 saat ile sınırlandırmak ve nöbet ücretlerinde hakkâniyetli ücret düzenlemesini amaçlıyoruz.

AdminAdmin