DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Op. Dr. Nezih Yıldırım
Op. Dr. Nezih Yıldırım
Giriş Tarihi : 30-06-2022 20:43

Bilim ve sanat bu ülkeden dörtnala kaçarken

Başlığımızı İbn-i Sina'ya atfedilmiş bir söz ile açtık. Asırlar önce dünya bilimine yön verip, tıp alanındaki gelişmelere öncülüğük yapmış olan bir toplumun insanlık tarihi için uzun bir süredir bilim ve sanatta geri kalıp kayda değer hiçbir şey üretemez hale gelmiş olmasına, yine İslam tarihinin bilim ve tıp alanındaki en tanınmış ismiyle yapılmış bir atıftı bu.

Ülkede okumuşun, profesyonelin, özellikle hekim modelinde hor görülerek nasıl açıktan hedef gösterilip üzerine itin kopuğun salındığı, zihinsel emeği ve el becerisiyle kazandığı üç kuruşa dil uzatılması artık iyice kanıksandı ama işin bir de şiddet boyutu var.

En son genç bir meslektaşımız, Şanlıurfa ilinde sekiz kişi tarafından acil serviste sıra beklemek istemedikleri için kıyasıya dövüldükten sonra olayın failleri hakim tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılınca olayı protesto etmek amacıyla adliyenin karşısında diplomasını yırtarak ve bu çok zor elde edilmiş mesleği bıraktığını ilan ederek tepkisini gösterdi. Bu çok acı tablo meslektaşlarımız arasında da büyük bir rahatsızlık yarattı. Günümüz şartlarında bu süreç çok büyük çarpıklıkların da bir yansımasıydı. 
Burada ilk çarpıklık acil serviste sıra bekleme durumu. Artık iyice oy kapısı yapılıp ayağa düşürülmüş sağlık hizmetinin acil servis kapısına yığdığı, aslında acil olmakla uzaktan yakından alakası olmayan binlerce insan, bu iş yükü ile tükenmiş hekim ve sağlık çalışanları, bu kalabalık ve yoğunluktan dolayı sağlıklı bir hizmet alamayan gerçek acil hastalar, bu durumdan hiçbir rahatsızlık duymadan şişmiş rakamları büyük bir başarı gibi algılayıp sunan sağlık politikası üreticileri... 
İkinci çarpıklık, bu sağlık sistemindeki en tepesindeki ismin daha yakın zamanda süslü sözcüklerle müjdesini verdiği sağlık çalışanlarına karşı işlenen yaralama suçlarının katalog suç kapsamına alınarak yaralama durumunda tutuklu yargılama işlemlerine başvurulacağı müjdesinin (!) daha ilk ciddi olayda patlamış olması...

Bu ülkede şiddet yalnızca hekim ve sağlık çalışanlarının değil yaşayan her organizmanın, doğadaki canlı cansız her varlığın sorunu; çocuk kadın, hayvan, ağaç, bitki, su, toprak... Hemen her şey bu nobranlık ve şiddetten payını bir şekilde alırken aciz kalan hukuk sistemi ve adalet mekanizması yanında, dilleri ile bu kabalığı cesaretlendiren, bu durumun farkında olup olmadığı konusunda bizler nazarında ciddi tereddütler oluşturan veya bunu kasten yaptığı hissiyatını da bazılarımızda oluşturan kitle yönlendiricilerinin tavırları ile ortadoğu zihniyetinden çıkmamız çok kolay gözükmüyor.

Aynı klişe sözcüklerle, bir hekim kolay yetişmiyor kavramının arkasına sığınarak konuşmak istemiyorum ama bu ülke geçmişten gelen, günümüzde ürettiği ve geleceğe taşıyacağı değerleri bu az gelişmiş beyinlerin ilkel güdülerine daha ne kadar terk edecek?
Bütün bunlara ilave olarak hekime uygulanan her şiddet vakasında altındaki yorumları ile bu değerlere, hekimlere kin kusan zavallı trollerin ve cahil sosyal medya takipçilerinin eğitim ve rehabilitasyon sürecini nasıl halledeceğiz kara kara düşünüyorum.
Bütün bu karamsar tablonun sonrasında cümlelerimi yine bir İbn-i Sina sözü ile bitirmek istiyorum:
 - Ben öküzden korkarım çünkü onun silahı var ama aklı yoktur.

NELER SÖYLENDİ?
@
ÇOK OKUNANLAR
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Tercihiniz hangisi olur / olurdu?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA