GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-06-2022 22:08   Güncelleme : 30-06-2022 22:44

Dr. Fahrettin Koca'nın ağzından hekim özlük hakları ve maaş iyileştirmesi ayrıntıları

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca'nın ağzından mecliste kabul edilen hekim özlük haklarını düzenleyen yasa tasarısının ayrıntıları..

Dr. Fahrettin Koca'nın ağzından hekim özlük hakları ve maaş iyileştirmesi ayrıntıları

Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca'yı Twitter "Tıbbiyeli Sözlük" hesabı üzerinden yapacağımız sohbet odasına dâvet etmiştik. Kendisi bizi telefonla arayarak son gelişmeler ve mecliste olan düzenleme hakkında bilgiler verdi.

Her fırsatta belirttiğimiz gibi apolitiğiz, hiçbir siyâsi parti ile bağımız bulunmamakta. Tek ama tek derdimiz "hekim hakları". Bu konuda da aylardır mesâi harcıyoruz. Sağlık Bakanımız tarafından telefon ile aranmak sizlere bilgi sunabilmemiz için bizlere bir fırsat oldu, onun dışında kişisel bir anlamı bulunmamakta, kendimizi seçilmiş ya da ayrıcalıklı biri olarak hissetmedik. Sorduğumuz her soruya da net cevaplar aldık.

Bakanın aktardıklarını yorum katmadan (rakam vermeden) aktarıyoruz:
-Hekim ve YSP sabit dönerleri genel bütçeden ödenecek (Üniversite hastaneleri dâhil).
-Mahsuplaşma devam edecek (maliye ikna edilememiş) ama performans tavanları sabit kadar artırılacak, artırılması da hekimin kazancına mutlaka yansıyacak.
-Meclisteki yasayı görüşen milletvekilleri dâhil kimse iyileştirmeler hakkında rakamsal verileri bilmiyor. Dar bir ekip tarafından çalışmalar yapılıyor. Rakam verilip Aralık ayındaki gibi olması istenmiyor.
-Hekimlerin fiks kazancı net olarak artacak.
-Hekim kazançlarının enflasyon karşısında ezilmemesi için ek bir yönetmelik çıkarılacak.
-Düzenlemelerin yansıması Ağustos ayında görülecek.
-Hekimlerde emeklilikte 2008 öncesi/sonrası ayrımı kaldırılıyor.
-Emekli maaşı 4 yıllık profesör emekli maaşının bir alt kademesinde olacak. Aynı düzeyde olması için ısrarcı olduğunu fakat hiyerarşik düzende kabul görmediğini iletti. Aralık ayındaki düzenleme de aynı nedenden dolayı iptal edilmiş.
-Asistan hekimler pratisyen hekim ve uzman hekim arasında bir konumda olacak.
-Sözleşmeli hekim kadroları yaygınlaştırılacak. İhtiyaç nerede varsa bölge şartı olmadan (İstanbul, Ankara vs.) oraya sözleşmeli kadro verilecek. 2022 yılı için ek kadro alındı. Yeni yılda da 10 bin kadro talep edildi. Özellikle tüm yan dal hekimlerinin sözleşmeli çalışması gerektiğini söyledi.
-Malpraktis yasasının kıymetinin tam anlaşılamadığını, hiçbir ülkede hekimi koruyan böyle bir yasa bulunmadığını, kasıtlı hastaya zarar verme harici hiçbir şekilde tazminatın hekime rücu edilmeyeceğini söyledi.
-Sağlıkta şiddetin katalog suç olarak alınmasına rağmen yerleşmiş içtihatlar nedeniyle şu an sorunların yaşandığını, süreç içinde bu sorunların aşılacağını belirtti.
-Ekleme: Yapılacak olan iyileştirmeler Temmuz ayında yapılacak maaş zammından bağımsız olacak.

AdminAdmin