GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-05-2022 19:27   Güncelleme : 03-05-2022 20:06

Dr. Koca: Suriye göçmenlere yaklaşık 100 milyon poliklinik hizmeti verildi

DSÖ toplantısında konuşan Dr. Fahrettin Koca, Suriyeli göçmenlere verilen sağlık hizmetleri hakkında bilgi verdi.

Dr. Koca: Suriye göçmenlere yaklaşık 100 milyon poliklinik hizmeti verildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 1 milyon Suriyeli göçmenin ülkesine tekrar gönderileceği açıklanırken, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca'nın yaklaşık 1.5 ay önce yaptığı konuşmada Suriyeli göçmenlerin sağlık sistemimize getirdiği yük gözler önüne serildi.

17 Mart'ta Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölgesi Sağlık ve Göç Yüksek Düzeyli Toplantısı'nda konuşan Sağlık Bakanı Dr. Koca, Suriyeli göçmenlere bugüne kadar yaklaşık 100 milyon poliklinik hizmeti verildiğini söyledi.

Dr. Koca'nın açıklamalarından satır başları:
-Türkiye'de 3.7 milyon Suriyeli göçmen bulunuyor.
-Suriyeli göçmenlere yönelik 29 ilde 185 Göçmen Sağlığı Merkezi faaliyette olup, bu merkezlerde 387'si hekim, 34'ü diş hekimi, 1149 da hemşire olmak üzere yaklaşık 4 bin Suriyeli sağlık çalışanı istihdâm ediliyor.
-Suriyelilere bugüne kadar 97 milyon poliklinik, 3 milyonun üzerinde yataklı tedâvi ve 2.6 milyon ameliyat hizmeti verildi.
-754 bin Suriyeli bebek ülkemizde hayâta gözlerini açtı.
-Suriyelilere verilen sağlık hizmeti sunumu Türk sağlık sistem üzerinde ciddi anlamda ilâve yük oluşturmuştur. Bu zorlukları aşmadaki en önemli güç Türk insanının misafirperverliği ve sağlık çalışanlarının adanmışlığı olmuştur.


Konuşmanın tamamı:
 

AdminAdmin