GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-04-2022 17:43   Güncelleme : 22-04-2022 17:56

Ebe olamayacaktı; doktor olacak!

Ukrayna'dan yatay geçiş başvuruları sonuçlanırken; Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tıp Fakültesi'ne 270 puan alarak yaklaşık 350 bininci olan öğrenci yatay geçiş yaptı.

Ebe olamayacaktı; doktor olacak!

Rusya-Ukrayna arasında yaşanan savaş sürerken, Türk vatandaşı olup Ukrayna'da eğitim gören öğrencilere ülkemizdeki üniversitelere yatay geçiş hakkı tanınmıştı.

Tıp fakültesi gibi başarı sırası arayan bölümlerde ise öğrencinin başarı sıralaması veya öğrenim görülen üniversitenin dünyadaki sıralaması baz alınarak yatay geçiş başvurularının kabul edileceği açıklanmıştı.

20 Nisan 2022 tarihinde sonuçlar açıklanırken kimi üniversiteler tepkilerden çekindiği için kabul/ret gibi ayrıntı vermeden sonuçları açıklarken kimi üniversiteler ise başvuranların giriş puanı ile sonuçları açıkladılar.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tıp Fakültesi'ne 3. sınıfa geçiş için başvuran bir öğrencinin 270 puan alarak geçişe hak kazandığı görüldü. 2019 yılı baz alındığında devlet üniversiteleri arasında son sırada yer alan Kars Kafkas Üniversitesi Ebelik Bölümü'nün taban puanının 278.462 olduğu ve ebelik kazanamayan öğrencinin tıp fakültesinde okuyabilmesi, tıp fakültesi kazanabilmek için yıllarca emek sarfeden fakat kazanamayan binlerce öğrenci ve veli tarafından haksızlık olarak nitelendirildi.

AdminAdmin