GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-05-2022 22:22

Mecburi hizmet adı altında üniversitede kölelik dönemi başlıyor

Dekan Çiftçi, üniversite kadrolarına mecburi hizmet ile doktor getirmek için Sağlık Bakanlığı'nın çalışma yaptığını söyledi.

Mecburi hizmet adı altında üniversitede kölelik dönemi başlıyor

NTV kanalında gazeteci / sağlık muhabiri Melike Şahin'in özel haberine konuk olan Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil Çiftçi, yaptığı açıklamada Sağlık Bakanlığı'na bağlı çalışan hekimlerin, kendilerini yetiştiren öğretim üyelerinden birkaç kat fazla kazandığını ve akademik kadro ilânına çıkmalarına rağmen başvuran olmadığı için boş kalan kadroları mecburi hizmet atamaları ile dolduracaklarını söyledi.

Çiftçi'nin açıklamaları:
Bir üniversite hastanesinde hocasınız. Hoca olmanıza rağmen sizin mezun ettiğiniz uzmanınız yan tarafınızdaki Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanede sizden birkaç kat fazla alabiliyor. Özel sağlık kurumları da câzibeli teklifler vererek, üniversitemizdeki hekimlerin bu tür hastanelere yönelmesini sağlıyor. Göğüs Cerrahisi, Onkoloji ve Patoloji bölümlerinde sıkıntımız var.
Akademik kadro ilanına çıkmamıza rağmen buralar dolmuyorsa, Sağlık Bakanlığı'na bağlı olarak mecburi hizmet adı altında hekim istihdâmı yapabilir miyiz teklifi ile gittik. Sağlık Bakanlığı da mecburi hizmet adı altında bu bölgeye hekim atanması konusunda çalışmaların olduğunu söyledi.

Haberi izlemek için:
 

AdminAdmin