GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-05-2022 20:30   Güncelleme : 11-05-2022 21:22

Şiddete uğrayan hekimi idare resmen kusurlu saydı

Ankara Eğitim vr Araştırma Hastanesi'nde bıçaklı saldırıya uğrayıp yaralanan Dr. Ertan İskender'e karşı Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan savunma pes dedirtti.

Şiddete uğrayan hekimi idare resmen kusurlu saydı

Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde asistan hekim olarak görev yaparken hasta yakınının bıçaklı saldırısına uğrayan Ertan İskender elinden yaralanmıştı.

Sağ el 3. parmakta sinir kesisi, sağ el 4.parmakta kesi ve bel bölgesinden bıçak ile ağır yaralanan Dr.  İskender bir süre sonra görevinden istifa etmişti.

Saldırıyı gerçekleştiren Bayram Nargüneri 16 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Dr. İskender'in açtığı dava sonucunda idâre tarafından yapılan savunmada neredeyse saldırgan Bayram Nargüneri haklı ve mâğdur, saldırıya uğrayan hekim ve müdahâle eden arkadaşı suçlu çıkarılırken, bıçakla saldırganı hastane içinde elini kolunu sallayarak dolaştıran idârenin herhangi bir kusuru olmadığı iddiâ edilmiş ve Dr. İskender'in talep ettiği 200 bin mânevi, 50 bin maddi tazminat "sebepsiz zenginleşme" sayılarak reddedilmiş.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan savunma, hekimlerin her zamanki gibi yalnız ve kimsesiz olduğunu âdeta ispatlar gibiydi.

İdârenin savunmasından inciler:
-Olayın yaşandığı poliklinik binasına 8 bin hasta başvurmakta, refâkatçilerle beraber bu sayı 15-16 bin civarına ulaşmakta, güvenlik tedbirleri en üst düzeyde sağlanmaya çalışılmaktadır. Poliklinik binasında 7 güvenlik personeli ile hizmet verilmektedir.
-Güvenlik personelleri olaya anında, canları pahasına müdahale etmiş ve tedbiri elden bırakmamış, kendileri de zarar görmüşlerdir. Gerçekleşen olayda durumun tedbirsizlik ve güvenliği tehlikeye düşüren bir durum oluşmadığı açıkça görülmüştür.
-Saldırganın 22 kez Ortopedi polikliğini "ziyaret" ettiği bu nedenle hastanın ortopedi asistanlarınca iyi bilinen bir hasta olduğu.
-Daha önce gerçekleşen bir olayda araya giren Ortopedi Asistan doktoru güvenlik personelleri tedbir almaya çalışırken alınacak olan tedbiri engellenyen bizzat ortopedi doktorlarıdır.
-Saldırganın ortopedi asistanları tarafından tanınıyor olması nedeniyle böyle bir saldırıda bulunacağı öngörülmemiş, olay anlık olarak gerçekleşmiştir.
-Tazmin müessesesi, zenginleşme vasıtası değildir.
-Manevi tazminat, "alelade hizmet kusuru" bulunması halinde değil de, "ağır hizmet kusuru" bulunması hâlinde hükmedilecek bir tazminattır. İdarenin hizmet kusuru -ve hele hele- "ağır hizmet kusuru" varlığından söz edilemeyeceğinden, tazmin talepleri tamamen haksız ve yersizdir.
-İstenmeyen neticenin meydana gelmiş olması başlı başına tazminata hükmedilmesi için yeterli değildir ve Sağlık Bakanlığı'na yüklenecek bir ihmal dâhi bulunmamaktadır.
-Davalı idareye atfedilebilecek herhangi bir kusur yoktur ve idarenin eylemi ile netice arasında uygun iliyet bağı bulunmamaktadır.


İşte Ertan İskender tarafından paylaşılan idârenin verdiği skandal cevaplar: 

AdminAdmin