HEKİM SENDİKALARI
Giriş Tarihi : 09-05-2022 16:33   Güncelleme : 09-05-2022 22:04

Türk Tabipleri Birliği "toplum mağdur olduğundan" iş bırakmaya katılmayacağını açıkladı

Türk Tabipleri Birliği, Mayıs ayında yapılacak olan hekimlerin iş bırakma eylemlerine katılmayacağını açıkladı.

Türk Tabipleri Birliği

Sağlıkta şiddet, malpraktis, hekim özlük hakları ile ilgili tüm verilen sözler hâlâ askıda beklerken, hekimler Mayıs ayında iş bırakma eylemleri düzenliyor.

Üç "hekim merkezli" sendika olan Hekimsen, Hekim Birliği ve Tabipsen iş bırakma eylemlerinde ortak târih olarak 17-18 Mayıs'ı belirlerken, Hekimsen ve Hekim Birliği 26-27 Mayıs'ta da iş bırakacak. Aile Hekimleri Federasyonu (AHEF), tarih ve sürenin kendileri ile müzâkere edilmediği ve hekim sendikalarının iş bırakma tâbirlerinin kendileri ile uyuşmaması nedeniyle kararlara destek vermeyeceğini açıklamıştı.

Sadece "hekim hakları"nın mücâdelesini vermesi gerekirken, verdiği siyâsi mesajlarla hekimlerin örgütlü mücâdeleden soğumasına sebep olan hekimlerin çatı örgütü "Türk Tabipleri Birliği" ise Mayıs ayında iş bırakmayacağını açıkladı. Birliğin Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Bulut, iş bırakmanın şu an için geçerli olmadığını, katılımın %60'ın altında olduğu, birinci, ikinci, üçüncü basamağın katılmadığı eylemlerde "toplum mâğdur olduğu için" sadece 29 Mayıs'ta Beyaz Miting yapacaklarını söyledi.

Türk Tabipleri Birliği'nin bu açıklamaları, sosyal medyada hekimler arasında "Tabipler Birliği ne zaman yanımızda oldu ki şimdi de olacak, iş bırakma geçerli değilse Beyaz Miting ile mi haklar alınacak" yorumlarına neden oldu.

Vedat Bulut açıklaması kaynak:

https://www.dw.com/tr/doktorlar-yeniden-greve-gidiyor/a-61717298

AdminAdmin