GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-04-2022 19:34   Güncelleme : 20-04-2022 19:48

Ukrayna'dan İstanbul Tıp Fakültesi'ne yatay geçiş sonuçları açıklandı

Ukrayna'da öğrenim gören öğrencilerin İstanbul Tıp Fakültesi'ne yatay geçiş sonuçları açıklandı

Ukrayna'dan İstanbul Tıp Fakültesi'ne yatay geçiş sonuçları açıklandı

Rusya-Ukrayna arasında yaşanan savaş nedeniyle Ukrayna'da öğrenim gören Türk vatandaşı öğrencilere yatay geçiş hakkı tanınmıştı. Tıp fakültesine geçişlerde başarı sıralaması ve/veya öğrenim görülen üniversitenin dünyada ilk 500'de olma şartı aranırken, üniversiteler yatay geçiş sonuçlarını açıklamaya başladı.

Ülkemizin göz bebeği tıp fakültelerinden olan ve öğrenim görmek için oldukça emek sarfedilmesi gereken İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi de yatay geçiş sonuçlarını açıkladı.

Yatay geçiş başvuruları kabul edilen tüm öğrencilerin V.N. Karazin Kharkiv National University'den geçiş yaptığı görülürken, hazırlık sınıfına 1, birinci sınıfa 4, ikinci sınıfa 4, üçüncü sınıfa 2, dördüncü sınıfa 2, beşinci sınıfa 2, altıncı sınıfa 1 öğrencinin yatay geçiş başvurusunun kabul edildiği görüldü. Tıp fakültesinin internet sitesinde açıklanan sonuç sayfasında öğrencilerin başarı sıralaması hakkında bilgi bulunmuyor.

Ülkemizde tıp fakültesini kazanmanın bu kadar zor iken, Ukrayna'da YKS'ye girme şartı bile olmadan para ile öğrenim gören öğrencilerin ülkemizdeki tıp fakültelerine geçiş yapabilmesi tepkiyle karşılanıyordu.

AdminAdmin