GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-04-2022 11:33

Ukrayna'dan tıp fakültelerine geçiş belirsizliği

Ukrayna'dan tıp fakültelerine geçiş belirsizliği

Ukrayna'dan tıp fakültelerine geçiş belirsizliği

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaş 49. gününe girerken, Ukrayna'da eğitim gören Türk vatandaşı tıp fakültesi öğrencilerinin yatay geçişle ülkemizde bulunan tıp fakültelerine geçiş konusu belirsizliğini koruyor. 

Tıp fakültesine yatay geçiş yapabilmek için "ÖSYS/YKS'ye girmiş ve kılavuzda yayımlanan başarı sırasına sahip olmaları veya ÖSYS/YKS kılavuzunda bulunan sıralama kuruluşları listelerinde aranan sıralama şartını karşılayan yükseköğretim kurumlarında kayıtlı olmaları gereklidir. (örneğin 2016 için ilk 1000, takip eden yıllar için ilk 500, 2021 için ilk 400)" şartları yer alırken, öğrencilerin bu şartları sağlamadığı halde başvuru yaptığı öğrenildi.

Üniversitelerinden transkript alamayan öğrencilerin ise hangi dersleri alıp/almadığı ve sınavlarında başarılı olup olmadığı ise bilinmediğinden üniversiteler Eylül ayına kadar bu belgeleri öğrencilerin sağlamaları konusunda taahhüt istiyor.

Bazı üniversiteler özel öğrenci statüsü vererek en fazla iki dönem boyunca eğitim verebileceğini taahhüt ederken, bazı üniversiteler ise Tıp Fakültesi kontenjanı açmamayı tercih etti.

Sosyal medyada ise ülkemizde başarı sıralaması oldukça düşük olan öğrencilerin ülkemizde tıp fakültelerine yatay geçiş yapmaları konusunda tepki yağıyor.
 

AdminAdmin