GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-04-2022 15:14   Güncelleme : 27-04-2022 15:20

Üniversite sınavına girmedi ama doktor olacak!

Ukrayna'dan tıp fakültelerine yatay geçiş sonuçları incelendiğinde vicdanları yaralayan sonuçlar ortaya çıkmaya devam ediyor.

Üniversite sınavına girmedi ama doktor olacak!

"Ebe olamayacaktı; doktor olacak" ve "Barajı geçemedi ama doktor olacak" haberlerimiz binlerce kişi tarafından okunmuş ve oldukça ses getirmişti. 

Yatay geçiş sonuçları incelendiğinde yüzbinlerce öğrencinin emek verdiği lâkin giremediği tıp fakültesine, hiçbir ön şart olmadan sadece birkaç bin dolar para ile girilen Ukrayna'daki fakültelerden geçişlerde vicdanları yaralayan daha vahim sonuçların olduğu görüldü.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hamidiye Tıp Fakültesi'ne V.N. Karazin Kharkiv National University'den yatay geçişi kabul edilen bir öğrencinin aynı yıl YKS giriş puanı olmadığı hâlde yatay geçişi kabul edilmiş. Öğrenci 3. sınıfa geçiş için başvurmuş fakat uygun görülmediği için 2. sınıfa kabul edilmiş.

Bu duruma yıllarca ter döküp gecelerini gündüzlerine katarak YKS'de başarı olarak tıp fakültesine giriş yapan öğrenciler başta olmak üzere tüm kesimlerden sosyal medyadan tepki yağdı. Bu öğrencilerin ülkemizde değil, Bulgaristan, Azerbaycan gibi "paralı" eğitim veren tıp fakülteleri olan ülkelere geçiş yapması gerektiğini belirttiler.

Görsel:

AdminAdmin