GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-04-2022 19:09   Güncelleme : 27-04-2022 15:30

Uzmanlık eğitiminde eğitici eksikliğinin nasıl giderileceği belli oldu

Mart 2022 TUS'unda yaşanan kadro enflasyonuna uzmanlık dernekleri ardı ardına dâvâ açmaya hazırlanırken; eğitici eksikliğinin nasıl giderileceği de belli oldu.

Uzmanlık eğitiminde eğitici eksikliğinin nasıl giderileceği belli oldu

Mart 2022 Tıpta Uzmanlık Sınavı'nda (TUS) yaşanan kadro enflasyonuna uzmanlık derneklerinden tepki gelmişti.

Dernekler ardı ardına yaptıkları açıklamalarda, fazla sayıda asistan hekimi eğitecek akademik kadro bulunmadığından eğitimin aksayacağını ve kadroların iptâline yönelik dâvâ açacaklarını belirttiler.

Mevcut akademik kadro ile bile asistan hekimlerin eğitimleri çoğu klinikte yetersiz iken, Sağlık Bakanlığı'nın kadro artışlarında yaşanabilecek eğitici eksikliklerini nasıl giderileceği açıklandı.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nden gönderilen "Uzmanlık Eğitimine Katkı Sağlayan Uzmanlar" başlıklı yazıda "Uzmanlık eğitiminin Profesör, Doçent, Doktor Öğretim Üyesi, Eğitim Görevlileri ve Başasistanlar tarafından verilebileceği fakat eğitim ve araştırma hastânelerinde klinik idari sorumlularının, uzman hekimlerin sağlık hizmeti sunumu ve eğitimdeki rollerini planlanmasında tam yetkili olduğu" belirtildi.

Pratikte çoğu eğitim ve araştırma hastânesinde asistan hekim eğitimi uzman hekimler üzerinden yürürken bu yazı ile resmiyete dökülmüş oldu.

Yazının tamamı:

AdminAdmin