RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 28-04-2022 20:23   Güncelleme : 29-04-2022 17:02

Hekim maaşı ne kadar olacak?

Hekim maaşı ne kadar olacak? Sizin için derledik.

Hekim maaşı ne kadar olacak?

Hiçbir meslek grubu kadar konuşulmayan, dillere pelesenk olan "hekim" maaşı ne kadar olacağı muammasını koruyor.  Geçmişten günümüze verilen ama tutulmayan sözleri sizin için derledik.

Fitilin ilk ateşi 1 Aralık 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca tarafından yakıldı. Bakan Koca’nın yaptığı açıklamalar sonrası yanına gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan “Para pul söylemedi mi” dedikten sonra detayları kendisine sorulduğunda "pratisyen hekimlere 2.500 TL, uzman hekimlere ise 5.000 TL maaş iyileştirmesi yapılacağı, sabitlerin genel bütçeye aktarılacağı ve hekimlerin emeklilik ek göstergelerinin artırılacağını” açıkladı.

Ne olduysa bundan sonra oldu. Hekim maketi yakıldı, yardımcı sağlık personelleri (YSP) ve YSP'lerin etkin olduğu sendikalar tarafından “hekim zammına karşı” yapılan iş bırakma eylemi ve mecliste yapılan girişimler sonucunda yasa teklifi meclisten geri çekildi.

25 Ocak 2022’de eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ “Hekimlerimizin çalışma koşullarına göre aldıkları ücretler düşük kaldı. Bu konuda şikâyetçi olmakta haklılar. Bunu düzeltme gücümüz var aslında. Hekimlerin bu şikâyetini gidermemiz gerek” dedi.

16 Şubat 2022’de Recep Akdağ “Ücret iyileştirilmesiyle ilgili düzenlemenin Meclis gündemine gelmesi için gerekli temaslarda bulunacaklarını” söyledi.

14 Mart 2022’de Tıp Bayramı’nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hekimlerin maaş ödeme sistemlerinde ve mâli haklarında iyileştirme sağlanacağını, sabit ek ödemelerin merkezi bütçeye aktarılacağını, sağlanacak ek kaynaklarla döner sermaye ödemelerinin ve aile hekimlerinin temel ücretlerin artacağını" söyledi.

15 Nisan 2022’de Bakan Koca Sakarya’da “Maaşla ilgili düzenlemeler en geç 2 ay içinde bitecek, sâbit döner emekliliğe yansıyacak” dedi.

20 Nisan 2022’de AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer, yapılacak düzenleme ile “Pratisyen hekimlerin 25 bin liraya, uzman hekimlerin ise 30 bin liraya kadar maaş alabileceklerini” söyledi.

21 Nisan 2022’de Cumhurbaşkanı Erdoğan hekim ve yardımcı sağlık personeline (YSP) yönelik düzenlediği iftarda “Sabit ek ödemelerin maaşa yansıtılacağını ve aile hekimlerinin ücretlerinde artış yapılması konusunda ilgili kurumların çalışmasının bitmek üzere olduğunu” söyledi.

27 Nisan 2022’de Bakan Koca Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültesi'nde öğrenciler ile bir araya geldi ve “15 Temmuz öncesinde maaşlarda iyileştirme olacağını ve 15 Temmuz'da maaşın son hâli üzerinden enflasyon zammı alınacağını” söyledi.

Son zamanlarda Türkiye’nin her köşesinde hekimlere yapılacak maaş iyileştirmesi konusunda -henüz icraate geçmese de- siyasetin hemen hemen her kesiminden açıklamalar yapılıyor.

Bizim aldığımız son duyumlara göre ise Temmuz’da yapılacak zam öncesinde pratisyen hekim maaşının 15 bin, uzman hekim maaşının ise en az 18 bin TL olacağı yönünde.

AdminAdmin